از وب سایت ایران جی‌مت رونمایی شد ...
0
09035897366

چه نمره‌ای در آزمون جی‌مت خوب است؟

هر دانشکده کسب‌وکار یک سیاست متفاوت برای ملاحظه نمره جی‌مت (GMAT) در تقاضانامه‌های تحصیلی دارد. از این رو پرسش این است که باید برای کسب چه‌ نمره‌ای از جی‌مت تلاش کنید.

چه نمره‌ای در آزمون جی‌مت خوب است؟ علی رغم وجود اطلاعات زیاد در مورد آزمون جی‌مت، این پرسش یکی از مهمترین سوالاتیست که دانشجویان آینده دانشکده‌های کسب‌وکار با آن روبرو هستند.

همانطور که گفته شد هر دانشکده کسب‌وکار یک سیاست متفاوت برای ملاحظه نمره جی‌مت در تقاضانامه‌های تحصیلی دارد. برخی از آنها یک نمره حداقل کلی از شما می‌خواهند و برای برخی دیگر نیازمند کسب حداقل نمره در بخش‌های مهارت کلامی (verbal) و مهارت ریاضی (quantitative) هستید.

برای بعضی دیگر هم ممکن است میانگین نمره مد نظر باشد در حالی که برخی دیگر می‌توانند بر اساس تجربه کاری داوطلب از آزمون چشم‌ پوشی کنند. به عنوان یک قاعده کلی، برنامه‌های سطح بالای تحصیلی نیازمند مدرک جی‌مت یا جی ‌آر ‌ای (GRE) هستند و از داوطلبان انتظار کسب نمرات رقابتی را دارند.

میانگین نمرات جی‌مت

با نگاهی به نمرات دانشجویان پذیرفته‌شده در دانشکده‌های مختلف کسب‌وکار می‌توانید به ایده‌‌ای برای تخمین نمره و تعیین هدفی که باید برایش تلاش کنید، برسید. بیشتر دانشکده‌های کسب‌وکار میانگین نمرات جی‌مت را برای دانشجویان پذیرفته‌شده به نمایش می‌گذارند. در برخی حتی دامنه نمرات کسب شده قابل دسترسی است.

در رشته MBA دانشکده کسب‌وکار هاروارد برای ورودی سال ۲۰۲۰، میانگین نمره جی‌مت ۷۳۰ بود و دامنه نمرات بین ۶۱۰ و ۷۹۰ قرار داشت. میانگین نمره جی‌مت در رشته MBA برای ورودی سال ۲۰۲۰ در مدرسه عالی کسب‌وکار استنفورد ۷۳۲ بود.

در دانشکده شیکاگو، میانگین جی‌مت دانشجویان پذیرفته‌ شده برای پاییز ۲۰۱۸ نمره ۷۳۸ با میانگین ۴۹ برای مهارت ریاضی بود. کسب این نمرات داوطلبان پذیرفته شده را در بین ۵ درصد برتر آموزن‌دهندگان قرار می‌دهد.

 

دانشکده‌های کسب‌وکار چگونه نمره جی‌مت را در نظر می‌گیرند؟

این دانشکده‌های کسب‌وکار نمره جی‌مت را به عنوان راهی برای مقایسه داوطلبین بین‌المللی در بین صنایع و رشته‌های تحصیلی در نظر می‌گیرند. این نمرات همچنین به عنوان یک عامل پیش‌بینی برای موفقیت تحصیلی در برنامه MBA در نظر گرفته می‌شود.

هر چند که نمره جی‌مت بخش مهمی از تقاضانامه شما برای پذیرش در دانشکده‌های کسب‌وکار را تشکیل می‌دهد، با این وجود این نمره تنها بخشی از شرایط مورد نیاز است. کسب نمره بالا در جی‌مت به تنهایی پذیرش شما را تضمین نمی‌کند. برنامه‌های سطح بالا بشدت رقابتی هستند و بیشتر تقاضانامه‌ها نمره «خوبی» دارند.

در حالی که در زمان ارسال تقاضانامه باید میانگین نمرات را در نظر داشته باشید، با این همه هیچ فرمول دقیقی برای محاسبه یا پیش‌بینی شانس پذیرش شما وجود ندارد و موارد دیگر هم در پرونده شما اهمیت دارد. داشتن تجربه کاری عالی تا حدی می‌تواند جبران نمره پایین را کند، همانطور که داشتن مهارت‌های میان‌فردی ضعیف می‌تواند یک نمره بالا را تحت تاثیر قرار دهد.

توجه داشته باشید که برای دانشکده‌های کسب‌و‌کار وجود تنوع در کلاس‌ها مهم است در نتیجه تقاضانامه شما کم و بیش می‌تواند بر اساس شباهت یا تفاوت شما با دیگر متقاضیان رقابتی شود.

نمره جی‌مت چگونه محاسبه می‌شود؟

جی‌مت یک آزمون تطبیقی رایانه‌ای است، به این معنا که سطح دشواری سوالات بسته به پاسخ‌های شما به پرسش‌های قبلی تغییر می‌کند. هر چه به سوالات سخت‌تر، پاسخ درست دهید، سوالات بعدی دشوارتر می‌شوند و اگر پاسخ شما اشتباه باشد سوالات بعدی آسانتر خواهند بود، با این همه سطح دشواری سوالات و همچنین تعداد سوالاتی که درست پاسخ دادید نمره نهایی شما را مشخص می‌کند.

دامنه نمرات در جی‌مت بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ است و بر طبق سایت mba.com دو سوم آزمون‌دهندگان نمره‌ای بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ را کسب می‌کنند. آزمون جی‌مت شامل چهار بخش است: بخشی مهارت کلامی ((verbal، بخشی مهارت ریاضی (quantitative)، بخش استدلال ترکیبی (integrated reasoning) و در نهایت بخش نوشتن تحلیلی (analytical writing). در حالی که دانشکده‌های کسب‌و‌کار به نمرات تمام بخش‌ها دسترسی دارند، با این وجود مهم‌ترین نمره از ۸۰۰ امتیاز تنها شامل بخش مهارت کلامی و ریاضی می‌شود.

فهرستی مجزا از نمرات شما (از ۰ تا ۶۰) برای بخش‌های مهارت کلامی و ریاضی داده خواهد شد و این نمرات در نهایت بصورت نمره نهایی شما از مجموع ۸۰۰ محاسبه می‌شود. توجه داشته باشید که بخش مهارت کلامی در محاسبه نمره کل نسبتاً وزن بیشتری دارد.

نمرات جی‌مت همچنین شامل رتبه‌بندی بصورت درصدی است. اگر نمره شما شصتمین درصد باشد یعنی از ۶۰ درصد آزمون‌دهندگان بهتر عمل کردید و از ۴۰ درصد آنها عملکرد پایین‌تری داشتید. کسب نمره ۷۰۰ در جی‌مت به این معناست که از ۸۸ درصد آزمون‌دهندگان بهتر عمل کردید.

نتیجه گیری

در نهایت باید گفت که تعریف یک نمره خوب در آزمون جی‌مت برای هر دانشکده کسب‌وکار و برای هر داوطلب متفاوت است.

اگر قصد پذیرش در استنفورد را دارید کسب نمره ۷۰۰ تقریبا زیر میانگین قرار دارد. از آن سو در دانشکده‌های بسیاری نمره جی‌مت ۶۵۰ یک نمره خوب در نظر گرفته می‌شود.

قبل از انتخاب دانشگاه برای ارسال تقاضای تحصیلی، سعی کنید نگاهی نقادانه به نقاط قوت تقاضانامه و میزان رقابت‌آمیز بودن نمره جی‌مت خود داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *